מלגאים בוגרים

עינת רובינשטיין

ד"ר עינת רובינשטיין

קרא עוד

 

עינת רובינשטיין חוקרת נושאים בסמנטיקה של שפה טבעית ובממשקים בין הסמנטיקה לבין פרגמטיקה ותחביר.
היא מתעניינת במנגנונים הלשוניים שמקנים לנו את היכולת האנושית הייחודית לספר לא רק על ה״כאן ועכשיו״ אלא גם לתאר מחשבות לגבי העבר, העתיד, מה שאפשרי ומה שהכרחי, ומה שיכול היה לקרות אך לא התממש. בעבודתה היא מסתמכת על שיטות מחקר אמפיריות הכוללות כריית נתונים ממאגרים טקסטואליים גדולים (בלשנות קורפוס), עיבוד שפה טבעית (אלגוריתמים חישוביים) וניסויים פסיכובלשניים. היא עוסקת במחקר מבוסס קורפוס (ISF 2019-2022) על התגבשות העברית החדשה בתחילת המאה ה-20.

 

קראו פחות
ירון בן-נאה

פרופ' ירון בן-נאה

קרא עוד

פרופ' ירון בן נאה מלמד בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית. מחקריו עוסקים במודרניזציה, בזהות, בהווי החיים ובהיסטוריוגרפיה של היהודים באימפריה העות'מאנית. לפני חודשים אחדים יצא לאור ספרו - ספר קורות משפחה: אוטוביוגרפיה של ספרדי בן היישוב הישן: חייל, תלמיד חכם ומחבר בעת חילופי תקופות; וספרו צוואות היהודים העות'מאנים (מאות ט"ז-י"ט) עתיד לצאת לאור השנה. הוא עורך את ספר ירושלים בתקופה העות'אמנית בסדרת ספרי ירושלים של יד בן צבי, ויערוך את ספר היישוב הישן בסדרת ספרי קהילות ישראל במזרח של מכון בן צבי. 

קראו פחות
תמר הס

ד"ר תמר הס

קרא עוד

ד"ר תמר הס היא מרצה בכירה בחוג לספרות עברית בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית. היא עורכת שותפה בכתב העת מחקרי ירושלים בספרות עברית. בשנת תשע"ז תיכנס לתפקיד ראש המרכז המשותף ליד בן צבי ולאוניברסיטה העברית לחקר תולדות ארץ ישראל ויישובה. ספרה, שהחלה לכתוב בעת שהותה בסכוליון ובתמיכתו, יופיע ביוני 2016.

קראו פחות
יהודית וייס

ד"ר יהודית וייס

קרא עוד

יהודית וייס למדה מחשבת ישראל ומוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית, וסיימה דוקטורט כעמיתת קרייטמן באוניברסיטת בן גוריון בשנת תשע"ג. מחקריה עוסקים בקבלה היהודית בימי הביניים ובעיסוק הנוצרי בקבלה ברנסנס. עבודת הדוקטור שלה הוקדשה לתרגום הזוהר הלטיני המוער מאת המזרחן והמיסטיקאי הנוצרי בן-הרנסנס גיום פוסטל (1510-1581). עם סיום הדוקטורט השתלמה כעמיתת רוטשילד לבתר-דוקטור בפריס, שם חקרה כתבי יד לטיניים נוצריים העוסקים בקבלה. כיום היא ממשיכה במחקריה בקבלה הנוצרית והיהודית כעמיתת ליידי דייויס באוניברסיטה העברית. הצעת המחקר שלה למנדל סכוליון עוסקת בשאלת זהות המסורות הקבליות המשוקעות בכתבי הנוצרים הקבליים, היקפן ואופן עיבודן הייחודי.

 

Judith Weiss studied Jewish Thought and Musicology in the Hebrew University and graduated as a Kreitman doctoral fellow in Ben-Gurion University in 2013. Her published studies deal with medieval Jewish Kabbalah as well as with Christian interest in Kabbalah during the Renaissance. Her PhD dissertation was dedicated to the annotated Latin translation of the Zohar composed by the Renaissance Christian orientalist and mystic Guillaume Postel (1510-1581). Upon completion of her dissertation, she spent a year as a Rothschild fellow in Paris studying Christian Latin manuscripts dealing with Kabbalah. Weiss is currently pursuing her research projects on Jewish and Christian Kabbalah as a Lady Davis fellow at the Hebrew University. In her proposed research for Mandel Scholion, she intends to expose and identify the actual kabbalistic traditions immersed in Kabbalistic Christian writings, estimate their scope, and describe their unique ways of adaptation. 

 

קראו פחות
אור חסון

ד"ר אור חסון

קרא עוד

אור חסון למד ספרות ספרדית ולטינו-אמריקנית ופסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית; עבודת הדוקטור שלו עסקה במושג השיגעון (locura) בספרד בעת החדשה המוקדמת ובדיאלוג שבין כתיבה רפואית על שיגעון לייצוגיו בספרות תור הזהב (ה-Siglo de Oro) בספרד. מחקרים אחרים שפרסם עסקו במקומם של יהודים, מומרים, והשפה העברית בספרות ובהגות הספרדית של המאות ה-16 וה-17. כדוקטורנט היה חבר בקבוצת מחקר במרכז מנדל סכוליון, ולאחר מכן בילה שנתיים כעמית פולברייט ויד הנדיב במחלקה לשפות וספרויות רומאניות בהרווארד. הצעת המחקר שלו למנדל סכוליון כללה שלושה פרויקטים: הראשון מחבר בין ייצוג משוגעים בפולקלור הספרדי לאחרוּת דתית ואתנית בעת החדשה המוקדמת, השני עוסק במקומה של השפה הערבית בלקסיקוגרפיה הספרדית של המאה ה-17, והשלישי יוקדש למפגשים ספרותיים ותרבותיים במרחב האיבּרי של ימי הביניים.

קראו פחות